Wykonywanie pozycji (asan) przynosi korzyści dla ciałą i ducha. Pomaga uzyskać równowagę, elastyczność i silę – czyli podstawowe części składowe zdrowego i dynamicznego życia.
• Joga w zaburzeniach spowodowanych przez stres.
W dzisiejszych czasach życie ludzi pełne jest stresów. Wynikiem tego jest pogorszenie samopoczucia psychicznego i szerzenie się chorób psychosomatycznych. Już od dawna wiadomo, że emocje odgrywają ważną rolę w powstawaniu lub zaostrzaniu wielu schorzeń. Stres jest jedną z głównych przyczyn takich chorób jak: zakrzepy w naczyniach wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, wrzód układu pokarmowego i innych.
Stres jest jednym z czynników, który zwiększa od 5 do 10 procent ilość wyrzucanej do serca krwi. Wpływa także na funkcje autonomiczne i wydzielania dokrewnego. Sympatyczny układ nerwowy jest zwykle pobudzony w warunkach stresu psychicznego powodując wzrost ciśnienia krwi i tętna. Tu właśnie joga odgrywa ogromną rolę. Dzięki jodze łatwo osiąga się kontrolę woli nad autonomicznym układem nerwowym. Joga ułatwia osiągnięcie równowagi emocjonalnej, a także zmniejsza nerwice, lękliwość i wrogość.
• Joga w zaburzeniach sercowo – naczyniowych
Joga umożliwia kontrolę nad autonomicznym układem sympatycznym i parasympatycznym, co jest niezwykle ważne dla normalnego funkcjonowania serca. Joga zwiększa wydolność sercowo – naczyniową, zmniejsza procent tkanki tłuszczowej w ciele i poprawia krążenie wieńcowe. Powoduje zmniejszenie zużycia tlenu i przyśpiesza przemianę materii. Ćwiczenia jogi zwiększają wytrzymałość sercowo – naczyniową.
Przyczynami niewydolności serca są, między innymi schorzenia naczyń wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, choroba reumatyczna. Odpoczynek fizyczny i psychiczny jest jednym z najważniejszych środków terapeutycznych, gdyż ułatwia pracę serca i reguluje jego funkcje. Pozycje takie jak savasana, ćwiczenia oddechowe i medytacja są niezwykle pomocne w regulowaniu i poprawie funkcjonowania serca.
• Joga w nadciśnieniu pierwotnym.
Nadciśnienie jest udręką naszych czasów. Stresy psychologiczne, niekorzystna atmosfera otoczenia i otyłość są czynnikami powodującymi i zaostrzającymi nadciśnienie. Jak już wspomniano joga prowadzi do równowagi i spokoju umysłu, co jest konieczne do kontroli nadciśnienia. Ćwiczenia jogi wpływają także na zmniejszenie tkanki tłuszczowej, co z kolei – jak zaobserwowano – samoczynnie obniża nadciśnienie.
Nadciśnienie tętnicze wywołuje wiele niekorzystnych powikłań np. choroba niedokrwienna serca i zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, zakrzepów mózgowych. Terapia jogą skutecznie zapobiega tym komplikacjom przez: obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, poprawę krążenia krwi w różnych organach, zwłaszcza w mózgu i sercu, poprawia przemianę materii.
• Zapobieganie starzeniu się.
Właściwe stosowanie jogi odmładza ciało i zapobiega starzeniu się. Próby kliniczne sugerują znaczną dzięki ćwiczeniom jogi poprawę funkcjonowania układu oddechowego i sercowo – naczyniowego oraz gruczołów wydzielania wewnętrznego, a także znaczną poprawę metabolizmu. Zaobserwowano również widoczną poprawę psychiczną z korzystnymi zmianami neurofizjologicznymi. Praktykowanie jogi wyraźnie wpływa na gruczoł przysadkowy polepszając jego funkcjonowanie.