Joga korzystnie wpływa na:
-
kręgosłup: zwiększa elastyczność , likwiduje ból,
-
stres: redukuje napięcie,
-
ból: poprzez głębokie oddychanie relaksuje i łagodzi go,
-
krążenie: obniża ciśnienie, poprawia wydolność płuc,
-
zapalenie stawów: poprzez ich rozciąganie zwiększa ruchomość,
-
cukrzycę: normalizuje poziom cukru we krwi,
-
astmę: ułatwia oddychanie.
Joga to system ćwiczeń relaksujących ciało i umysł. Jej uprawianie nie tylko przyczynia się do świetnej kondycji fizycznej, ale powoduje też wzrost odporności psychicznej i lepszą koncentrację. Praktykowano ją w północnych Indiach już cztery tysiące lat temu. Podobno ćwiczenia te wymyślił bóg Sziwa dla żony, aby była zawsze piękna.
Joga stanowi składnik medycyny ajurwedyjskiej. Ćwiczenia stymulują pracę zakończeń nerwowych, wydzielanie hormonów oraz wzmacniają mięśnie. Od wieków pomagały ludziom przezwyciężyć ból i złagodzić objawy wielu chorób. Liczne badania medyczne udowodniły, że dzięki jodze można osiągnąć kontrolę nad systemem nerwowym, poprawić przemianę materii, pracę serca i płuc. Coraz częściej xeloda online się ją w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów. Dzięki ćwiczeniom zwanym asanami ciało staje się bardziej giętkie, zwiększają się zasoby energii. Rozciąganie mięśni sprzyja rozładowywaniu stłumionych emocji, co jest istotne szczególnie u młodzieży. Ćwiczenia pobudzają też krążenie krwi, powodując szybsze pozbywanie się toksyn i sprawniejsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Jogę mogą uprawiać osoby w różnym wieku – dorośli i dzieci.
Joga to też duchowość
Musimy jednak pamiętać, że jest ona również systemem opartym na ćwiczeniach medytacyjnych, rozwijających duchowość i wewnętrzne dobro. Przez pracę nad świadomością na drodze koncentracji i całkowitego wyciszenia i oczyszczenia odkrywamy siebie, czyli naszą jaźń, istniejącą poza umysłem, którym włada.
Poszczególne systemy jogi, takie jak:
-
joga miłości (Bhakti-Joga),
-
joga mądrości (Dżnana-Joga),
-
joga bezinteresownego czynu (Karma-Joga),
-
joga świadomości (Radża-Joga),
-
joga siły życiowej (Laja-Joga lub Kundalini),
-
joga siły dźwięku (Mantra-Joga),
-
joga doskonalenia ciała (Hatha-Joga),
składają się na całość praktyki dążenia do doskonałości naszego ciała i umysłu.
Dla kogo jest joga?
Ćwiczeniami systemów jogi nie powinny się jednak zajmować osoby niedojrzałe. Człowiek rozkojarzony, chaotyczny, nałogowiec, uwikłany w różne namiętności, żywiący negatywne uczucia, jak nienawiść, gniew, zawiść, może wyrządzić sobie krzywdę psychiczną, a ćwiczenia fizyczne nie przyniosą żadnego skutku. Zanim je rozpoczniemy, należy wyciszyć się wewnętrznie, a najważniejszą rzeczą w jodze jest skupienie się na dokładnym wykonaniu ćwiczeń. Podstawową umiejętnością, którą zdobywamy , jest prawidłowe głębokie oddychanie. Oddychamy tylko nosem.
Mantry
Powtarzanie określonych słów (mantr) powodujących pewne wibracje ma korzystny wpływ na zdrowie, np. OM – ten dźwięk pobudza pracę płuc serca układu trawiennego; RHUMA – poprawia pracę wątroby, żołądka i jelit.
Tekst zaczerpnięto z artykułu pt. „Joga – zdrowie dla ciała i ducha ” Encyklopedia zdrowia matki i dziecka Listopad 2002r.
Joga a medycyna
Regularna praktyka jogi utrzyma ciało witalne i zdrowe do późnego wieku. Ćwiczenia jogi mają medycznie wykazane działanie stymulujące i regulujące wszystkie systemy ludzkiego ciała, włączając gruczoły, narządy i system nerwowy. Mają oczyszczający i regenerujący wpływ na całe ciało. Podczas praktyki asan rytmiczna zmiana rozciągania i skurczania poszczególnych części ciała powoduje, że krew jest wyciskana z tkanek. Z każdym skurczeniem tworzy się krótka redukcja w dopływie zapasów krwi, a z każdym rozciągnięciem obszar ten zostaje zalany świeżą dostawą krwi niosącej tlen i potrzebne składniki odżywcze. W ten sposób organy wewnętrzne oraz mięśnie otrzymują optimum pożywienia, a obieg krwi oraz eliminacja toksyn i nie wykorzystanych składników ulega polepszeniu.
W fazie rozciągającej asan wywierany jest delikatny nacisk na substancję zawartą pomiędzy komórkami ciała. Substancja ta odpowiedzialna jest za przekazywanie informacji między nimi. Ćwiczenia jogi poprawiają tą funkcję co wpływa korzystnie na dokrwienie tkanek i zwiększenie wydalania niepotrzebnych składników przez nerki. System limfatyczny ciała jest odpowiedzialny za transport substancji tłuszczowych z jedzenia przez tkanki krwi, a także za likwidację zbędnych produktów z tkanek ciała. System limfatyczny odgrywa pierwszorzędną rolę w funkcjach immunologicznych, dlatego w zasadzie, system immunologiczny jest bardzo wspierany przez praktykę jogi. Jednym z organów systemu limfatycznego, który odnosi wielkie korzyści z rozciągania i rozluźniania jest skóra, która jest największym organem naszego ciała. Praktyka jogi utrzymuje elastyczność skóry i przez to jej młodość.
Pozycje odwrócone dają poprawę w dokrwieniu górnej części ciała. Przekrwienie żylne w dolnych częściach jest zmniejszone, a ciśnienie krwi jest wyregulowane. Praktyka dynamicznych asan lekko podwyższa ciśnienie krwi i dlatego stymuluje jej obieg. Z drugiej strony relaksacja po ćwiczeniu asan (szczególnie głęboka relaksacja zwana Joga Nidra), wywołuje świadomą zmianę funkcji z sympatycznego nerwowego systemu na parasympatyczny system nerwowy. Zmiana polega na przejściu z aktywności z podniesionym ciśnieniem krwi i przyśpieszonym tętnem do stanu zniżonego ciśnienia krwi i rozluźnionego pulsu.
W konsekwencji autonomiczny system nerwowy, który normalnie jest poza naszą świadomą kontrolą, odpowiada pośrednio na ćwiczenia jogi poprzez przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu sympatycznego i parasympatycznego systemu nerwowego. System endokryniczny jest także kontrolowany w podobny sposób. To sprawia, iż czujemy się dobrze, czujemy wewnętrzną równowagę i harmonię i w końcu otrzymujemy optimum zdrowia.
tekst: Dr med. Ingrid Gebhart